Охорона лісу від пожеж
Лісові пожежі
Щорічно лісові пожежі завдають непоправного збитку природі і народному господарству. Більше 95 відсотків лісових пожеж в області виникає з вини людини. Найбільша кількість пожеж, як правило, припадає на весняний період. У вихідні і святкові дні ліс відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню.
В поточному році на території області суттєво зросла кількість пожеж які розповсюдились на значні площі в наслідок агресії РФ, на території де відбувались бойові зіткнення в наслідок обстрілів та наявності на них вибухонебезпечних предметів, що несуть небезпеку для особового складу пожежно-рятувальних підрозділів та працівників лісогосподарських підприємств.
Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства (далі-Управління), з метою запобігання виникненню пожеж у природних екосистемах та оперативного реагування на них у пожежонебезпечний період 2022 року здійснено комплекс першочергових профілактичних та попереджувальних заходів в лісах.
Підпорядкованими підприємствами та Управлінням до початку пожежонебезпечного періоду 2022 року розроблено, погоджено з підрозділами ДСНС, відповідними організаціями та затверджено в районних державних адміністраціях мобілізаційно-оперативні плани ліквідації лісових пожеж.
Обмеження доступу в ліси населення здійснюється згідно розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.02.2020 № 67 “Про заборону відвідування населенням лісів і в’їзду до них транспортних засобів та іншої самохідної техніки у період високої пожежної небезпеки”.
Обмеження доступу в ліси населення здійснюється згідно розпорядження Київської обласної військової адміністрації Київської обласної державної адміністрації від 20.03.2022 № 142 “Про заборону в Київській області відвідування лісів населенням і в’їзду до них транспортних засобів та іншої техніки на час дії правового режиму воєнного стану”.
Розроблено та подано на погодження План спільних дій між ГУ НП в Київській області, ГУ ДСНС України в Київській області, Державної екологічної інспекції Столичного округу та Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства щодо вжиття превентивних заходів, спрямованих на запобігання виникненню пожеж в екосистемах Київської області та оперативне реагування на них протягом 2022 року.
На базі ДП “Тетерівський лісгосп” за участю Управління, ДСНС, ГУ ДСНС України в Київській області та Держлісагентства проведено спільну координаційну нараду щодо відпрацювання взаємодії під час проведення профілактичних заходів та гасіння пожеж в лісових масивах області.
У травні за участю ГУ ДСНС України в Київській області, Держлісагентства та Управління, проведено спільну перевірку з вивчення стану організації заходів з протидії пожежам у природних екосистемах на території Київської області та надано методичну і практичну допомогу із зазначених питань.
В найбільш небезпечних у пожежному відношенні насадженнях проводиться здійснення профілактичних протипожежних заходів, особливо навколо хвойних молодняків і середньовікових насаджень, що прилягають до населених пунктів, доріг, місць відпочинку, навколо лісових масивів, які межують із сільгоспугіддями та іншими об’єктами підвищеної небезпеки.
З початку року в лісах влаштовано 2872 км та проведено догляду за мінералізованими смугами в обсязі 7268 км, перекрито шляхом перекопування, шлагбаумами та надовбами 1016 в’їздів у ліси.
Використовується 52 штучні та 83 природні водойми.
Для нагляду за лісом було введене в експлуатацію для використання 37 пожежно-спостережних веж та щогли, на яких встановлено 36 телевізійних систем спостереження за лісовими масивами, ще 2 встановлено на вежах мобільного оператора, та 6 безпілотних літальних апаратів. Ведуться роботи по відновленню пошкоджених та знищених.
Постійним лісокористувачам та власникам лісів області надається організаційно-методична допомога щодо організації заходів пожежної безпеки в лісах.
Здійснюється постійний моніторинг та оповіщення ГУ ДСНС України у Київській області про факти виникнення пожеж та загорянь на території підвідомчих підприємств. Підприємствами налагоджено та відпрацьовано чітку взаємодію з органами ДСНС, для своєчасного реагування і прибуття їх підрозділів до осередків лісових пожеж та ефективної роботи при гасінні лісових пожеж.
Станом на 01.09.2022 на території підвідомчих підприємств всього ліквідовано 125 лісових пожеж на площі 1139,66 га., з них 34 лісові пожежі ліквідовано за участю ДСНС.
Забезпечено чергування на підприємствах, в лісництвах, пожежно-спостережних пунктах і лісових пожежних станціях, проводиться щоденне патрулювання лісової охорони в лісових масивах де не проходили бойові дії.
Державною лісовою охороною підприємств, спільно з працівниками Національної поліції, ДСНС та Мінприроди проведено 439 рейдів щодо виявлення порушників Правил пожежної безпеки в лісах під час яких виявлено та притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу 2 порушника на суму 6,1 тис. грн.
На підпорядкованих підприємствах накопичено об’єктового резерву пально-мастильних матеріалів в обсязі: бензину – 9,9 тис. л., дизпалива – 8,0 тис. л. та 0,6 тис. л. мастила.
У засобах масової інформації здійснено 99 виступів протипожежної та природоохоронної тематики. Серед населення проведено 914 бесід щодо правил поведінки у лісі під час пожежонебезпечного періоду, недопущення розпалювання вогню в місцях, прилеглих до лісових масивів. Проводиться роз’яснювальна робота з власниками земельних ділянок, що межують з лісовими масивами про заборону випалювання сухої рослинності. Встановлено 884 одиниці панно, плакатів, бігбордів протипожежної тематики.
На підвідомчих підприємствах за допомогою підрозділів ДСНС вживаються заходи щодо очищення лісових масивів від вибухонебезпечних предметів.
Постійним лісокористувачам та власникам лісів області надається організаційно-методична допомога щодо організації заходів пожежної безпеки в лісах.