Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства
Гарячі лінії
Держлісагентство
Київське обласне та по м. Києву управління ЛМГ

«Гаряча пора» або пожежонебезпечний період розпочався!

Основною причиною виникнення лісових пожеж, в переважній більшості, є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах та випалювання сухої трав’яної рослинності на сільгоспугіддях, пустищах, вздовж доріг, що межують з лісовими масивами. Сильні весняні вітри сприяють розповсюдженню вогню у прилеглі лісові насадження, чим створюють реальну загрозу їх знищення. Зростання відвідування лісових насаджень населенням, особливо у вихідні та святкові дні, також зумовлює значне збільшення кількості пожеж.
Помилкова думка людей про те, що спалюванням сухої рослинності можна швидко навести лад на полях або на власних садибах призводить до знищення родючого шару ґрунту та загибелі тварин і птахів, як народжених, так і не народжених. Необдуманими діями «господарників» та любителів відпочити на природі цьогоріч вже випалено десятки гектарів землі, де жили тварини і птахи, де був ліс Люди, спалюючи суху траву або розводячи багаття не розуміють, що вогонь швидко може стати неконтрольованим, оскільки значна відкрита площа горіння та сильний вітер призводять до того, що невеличке багаття перетворюється на масштабну пожежу та вогонь із полів, лугів та прибережних смуг швидко переходить як ліс, так і приватні будівлі.
Отже, порушення правил пожежної безпеки не тільки несе загрозу навколишньому середовищу, а й становить небезпеку для життя людей і тварин
Лісівниками щороку, протягом пожежонебезпечного періоду проводяться бесіди серед населення щодо правил поведінки у лісі під час пожежонебезпечного періоду, недопущення розпалювання вогню в місцях, прилеглих до лісових масивів. Проводиться роз’яснювальна робота і з власниками земельних ділянок, що межують з лісовими масивами щодо заборони випалювання сухої рослинності.
Здійснюється також і постійний моніторинг та оповіщення ГУ ДСНС України у Київській області про факти виникнення пожеж та загорянь на території підприємств Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства. Підприємствами налагоджено та відпрацьовано чітку взаємодію з органами ДСНС, для своєчасного реагування і прибуття їх підрозділів до осередків лісових пожеж та ефективної роботи при гасінні лісових пожеж, а також проведено ряд заходів з підготовки до пожежонебезпечного періоду.
Забезпечується цілодобове чергування в Управлінні, на підприємствах, в лісництвах, пожежно-спостережних пунктах і лісових пожежних станціях, проводиться щоденне патрулювання лісової охорони в лісових масивах.
Державною лісовою охороною, спільно з працівниками Національної поліції, ДСНС та Мінприроди, наразі, проведено 64 рейди щодо виявлення порушників Правил пожежної безпеки в лісах та притягнення їх до встановленої законом відповідальності. Виявлено та притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу 1 порушника на суму 0,09 тис. грн. Вжито заходи щодо дотримання Правил пожежної безпеки в лісах при спалюванні порубкових решток.
Попри всі заходи щодо запобігання виникнення пожеж, цьогоріч, станом на 05.04.2020 на території підвідомчих підприємств вже ліквідовано 28 лісових пожеж на площі 14,19 га. За участю ДСНС погашено 3 лісові пожежі.
Наголошуємо на тому, що з метою запобігання реальній загрозі виникнення пожеж у лісах і мінімалізації їх наслідків, на виконання розпорядження Голови Київської облдержадміністрації від 12.02.2020 року № 67«Про заборону відвідування населенням лісів і в’їзду до них транспортних засобів та іншої самохідної техніки у період високої пожежної небезпеки», зареєстрованого в Міністерстві юстиції 21.02.2020 за № 15/18, ЗАБОРОНЕНО відвідування лісів населенням і в’їзд до лісів Київської області (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та іншої самохідної техніки, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети, у період високої пожежної небезпеки.

РОЗПОРЯДЖЕННЯ Про заборону відвідування населенням лісів
На засіданні Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 27.02.2020 року затверджено “Заходи щодо охорони лісів Київської області від пожеж у 2020 році” та Мобілізаційно-оперативний план ліквідації лісових пожеж на території лісового фонду підприємств підпорядкованих Київському обласному та по м. Києву управлінню лісового та мисливського господарства у пожежонебезпечний період 2020, на виконання яких, протягом пожежонебезпечного періоду (до жовтня місяця):

– НЕ ДОПУСКАЮТЬСЯ випадки розкладання вогнищ у лісах, випалювання сухої рослинності на лугах, по берегах річок, водоймищ, каналів вздовж автомобільних доріг, залізниць і ділянках сільгоспугідь, що межують з лісовими масивами;

– ОБМЕЖУЄТЬСЯ доступ населення у лісові масиви.

Заходи щодо охорони лісів Київської області від пожеж

В свою чергу, нагадуємо про відповідальність за недотримання вказаних вимог та правил:

– Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

– Самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння –
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, –
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 5100 грн до 8500 грн або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Закликаємо громадян дотримуватися правил пожежної безпеки у лісах, що може застерегти від трагічних наслідків!

Звертаємося до керівників та активу громад – пояснюйте це місцевому населенню!

Вкотре нагадуємо: при виявленні загоряння терміново телефонуйте на «101» та повідомляйте на «гарячу» лінію Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства (044) 451-20-00 (цілодобово), (044) 451-20-30 з 18.00 – 9.00 години.