Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства
Гарячі лінії
Держлісагентство
Київське обласне та по м. Києву управління ЛМГ

Ліс – наше багатство!

Спільним домом для всіх нас є Земля – ​​унікальна планета сонячної системи і, можливо, всього Всесвіту. Унікальність Землі полягає в тому, що тут є життя.

Наша Земля являє собою величезний космічний корабель. Порівнюючи Землю з космічним кораблем, не можна не відзначити, що як для космічних кораблів, так і для Землі загальним є питання життєзабезпечення. Ми – жителі Землі – зазвичай не звертаємо на це уваги. Людина протягом своєї історії розвиває розуміння законів природи, методи експлуатації всіх природних ресурсів. При цьому вона пройшла шлях від мисливця-збирача до виробника. Мабуть, на цьому шляху першим досягненням людини було оволодіння вогнем. Саме з цього моменту гармонія людини і природи була порушена, а сама людина рішуче встав на свій шлях розвитку і створив цивілізацію.

Ліс без всяких перебільшень можна назвати «зеленим золотом» країни. Ліс дає людині універсальну сировину – деревину, що має застосування в багатьох галузях промисловості: паливної, хімічної, легкої; дерево традиційно використовується для будівництва в побуті – для виготовлення предметів домашнього вжитку, начиння. Неможливо переоцінити екологічне значення лісів: їх називають «легенями» планети, оскільки вони – джерело кисню в атмосфері; випаровування, вироблене деревами, зволожує повітря і пом’якшує клімат, тому ліс має важливе кліматорегулювальне значення. Не слід забувати, що ліс служить притулком і домівкою для величезного числа тварин і рослин, а для окремих видів – єдиним підходящим середовищем проживання. Ліс також є джерелом інших цінностей. Він служить джерелом технічного (живиця), лікарського (лікарські рослини – шипшина, звіробій, брусниця, валеріана і ін.) І харчового (гриби, ягоди) сировини. Ліс також є середовищем життя для величезної кількості його мешканців (ведмідь, лось, лисиця, заєць, білка, тхір, куниця, борсук, дятел і т.д.).

У лісів також безліч проблем. По-перше, лісові дерева, як і люди, страждають інфекційними та неінфекційними хворобами, що викликаються відповідно паразитують організмами і несприятливими умовами середовища; лісі шкодять також і комахи, що харчуються спочатку пошкодженими деревами, а потім переходять на здорові; нерідко лісові пожежі охоплюють величезні території. З цими проблемами можна ефективно боротися: необхідно утримувати ліс у хорошому санітарному стані, в ньому не повинно бути пошкоджених, упалих і гниючих дерев, пнів, гілок, він не повинен затоплюватись і отруюватися антропогенними забрудненнями навколишнього середовища. Найбільш дієвими заходами щодо захисту лісів від хвороб, шкідників та пожеж зараз можна назвати просту санітарну очистку лісу від сухостою та сміття і роз’яснювальну роботу серед населення, яка проводиться учнями шкіл та вузів, пов’язаних з екологією і лісовим господарством, і добровольцями.

У літній час, коли багато людей віддають перевагу відпочинку на природі, відбувається велика кількість пожеж, причому вогнище загоряння може бути незначним, а результат його – плачевним. Під час посухи відбуваються загоряння і горять великі території, зайняті лісом, а згасити таку пожежу практично неможливо, його можна призупинити. Здавалося б, що такі «незначні» винищення лісів для нашої великої країни не біда, але, розглядаючи збиток окремо, щодо населених пунктів та їх загальної території, виходить, що збиток дуже навіть значний: страждають люди, промисловість, господарство.

Ліс продовжує, як і століття тому «віддавати» нам головне багатство – деревину. З дерева раніше роблять домашнє начиння (дерев’яний посуд і т.д.), меблі, канцелярські товари (папір, олівці), музичні інструменти, іграшки. Ліс продовжує давати нам житло. У наш час дерево дуже активно використовується як будівельний матеріал, досить дорогий. До того ж, ліс є домівкою для безлічі лісових мешканців. Зберігаючи раціональний процес вирубки лісу, ми не ризикуємо втратити ще і його мешканців, оскільки вони представляють собою не меншу цінність для всіх нас.

Ще треба пам’ятати, що ліс – це не тільки безцінний дар природи, але її краса, втілення життя і здоров’я. Кожен об’єкт природи, яскравий або скромний, великий чи маленький, по-своєму привабливий.

Краса рідної природи розкриває і красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим. Тому людина оберігає і примножує природні багатства, скільки праці вкладає, щоб радували всіх лісу. І берегти її – це обов’язок кожного з нас.

Мені здається, не можна навіть найкрасивішими словами описати про наші прекрасні ліси. Нам просто потрібно намагатися, щоб цю неповторну красу лісів побачили і наші нащадки! Так давайте збережемо багатство нашої природи – наші ліси!