Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства
Гарячі лінії
Держлісагентство
Київське обласне та по м. Києву управління ЛМГ

Рослина з європейських гербів

У квітні спеціалістами відділу лісового господарства ДП «Білоцерківський лісгосп» відповідно до вимог сертифікації лісів за системою FSC®  та згідно з Програмою виявлення та охорони рідкісних і зникаючих видів та місць їх існування в лісах ДП «Білоцерківський лісгосп» продовжено моніторинг рідкісних і зникаючих видів флори.

Об’єктом уваги на період обстеження стала популяція первоцвітів із родини лілійних роду рябчиків – рябчика шахового, який має стилізоване зображення на старовинних гербах  німецьких комун Хетлінген и Зеестермюэ та є офіційною квітковою емблемою шведської провінції Уппланд. Ця цікава і рідкісна на теренах нашої держави рослина стала причиною створення у 2010 році Ботанічного заказника місцевого значення «Сухоліський» і взята під охорону як цінний представник Червоної книги України. Причиною зміни чисельності цього надзвичайно декоративного виду стали: осушувальна меліорація, надмірне випасання копитних тварин, зривання рослин, переважно для продажу, викопування рослин. В Правобережному Лісостепу зростання виявлене лише в заплаві р. Рось із виходами гранітів на луках, оточених чорновільшняками. Переважна частина його ареалу в Україні припадає на Карпатський регіон, де зростає у заплавних дубових, вільхових, ясенево-вільхових, ясеневих лісів та в заболочених луках на їх місці.

На території Ботанічного заказника місцевого значення «Сухоліський» зростання рябчика приурочене до узлісь та біополян в понижених ділянках рельєфу. Щільність зростання коливається від поодиноких рослин до 15-25 одиниць на 1 м/кв. площі. В природних умовах рябчик шаховий розмножується насінням та вегетативно з допомогою дочірніх цибулин, Насіннєвий тип розмноження підтверджує поодиноке зростання на прибережних луках. Рослини рябчика практично відсутні на ґрунтових дорогах та місцях періодичного випасу тварин, що свідчить про  вразливість його цибулин до надмірного ущільнення ґрунту. Також було зафіксовано поширення рябчика в північну від заказника частину лісового масиву з одночасним зниженням щільності його зростання в південній частині природоохоронної території.

Повідомив інженер-лісопатолог А.Губрій.