Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства
Гарячі лінії
Держлісагентство
Київське обласне та по м. Києву управління ЛМГ

Особливе і неповторне місце в природі займають птахи!

Природа завжди дивувала людину різноманіттям своїх проявів. В будь-якому куточку планети людство оточене багатством рослин і тварин. Безперечно, своє особливе і неповторне місце в природі займають птахи. До орнітофауни України належать 416 видів. Птахи оточують нас всюди: під час щоденних клопотів у саду чи городі, під час відпочинку на природі, навіть через щільно зачинені вікна будинку чути пташиний спів та галасливу метушню крилатих непосид. Ластівку, горобця, синицю, сороку бачили і знають всі. Вони пристосувалися до життя поряд з людиною і не ховаються від нас. Голос зозулі, одуда чи соловейка багато хто чув, а от побачити цих птахів змогли одиниці.

лелека чорний

журавель сірий

Люди так звикають до присутності птахів у своєму житті, що не помічають проблем пташиного царства, а часто і самі стають винуватцями цих негараздів. За невеликий історичний проміжок часу, людство недбалими і нерозумними вчинками спричинило вимирання багатьох видів птахів по всьому світу. Починаючи з сімнадцятого століття на Землі зникло більше ста видів птахів. В наш час значна кількість видів знаходиться на межі вимирання.

Питання охорони, сприяння збільшенню чисельності та розширення ареалу проживання зникаючих видів птахів актуальне для всіх держав світу. Не стоїть осторонь цих проблем і Україна. Так, всі рідкісні види, що знаходяться під загрозою зникнення, занесені до «Червоної книги України» і охороняються державою. В місцях гніздування зникаючих популяцій створюються заповідники та інші спеціальні охоронні території. Активну роботу з охорони та збереження червонокнижних видів на своїй території господарювання проводить Держлісагенство України в цілому та його лісогосподарські підприємства зокрема. На території Державного підприємства «Макарівське лісове господарство» також є місця гніздування таких рідкісних видів птахів, як лелека чорний (Макарівське, Ніжиловицьке, Комарівське лісництва) та журавель сірий (Комарівське та Забуянське лісництва). Ділянки лісу, в яких виявлені гнізда рідкісних птахів, виділяються, як особливо захистні, де вирубка дерев не проводиться взагалі, або проводиться в зимовий період із збереженням окремих дерев чи груп дерев навколо місць гніздування. При проведенні рубок в інших місцях обов’язково залишаються дерева з дуплами та гніздами, як того вимагають санітарні правила. В лісгоспі ведеться книга обліку місць гніздування рідкісних видів птахів, що охороняються.

Надзвичайно важливими кроками в напрямку захисту та збереження птахів є робота лісівників Макарівщини з шкільною молоддю. Так щороку в учнівських лісництвах (Комарівське та Ніжиловицьке) працівники лісгоспу читають лекції з даної теми, на яких знайомлять дітей з видами птахів, що населяють ліси району, звертають увагу на важливість їх охорони та збереження. На уроках трудового навчання члени учнівських лісництв виготовляють пташині годівнички та шпаківні, а потім вивішують їх у парках та лісових масивах. Цього року, двадцятого березня, школярі з Комарівського учнівського лісництва, разом з лісовою охороною місцевого лісництва, розвісили в лісі навколо села біля сотні власноруч змайстрованих шпаківень.
Одним із заходів, спрямованих на висвітлення проблем охорони і збереження птахів у світі, є щорічне святкування 1 квітня Міжнародного дня птахів. Він веде свій відлік ще з 1906 року. Саме тоді, 1 квітня, було підписано Міжнародну конвенцію з охорони птахів. Вперше цей день, як масове дитяче свято, почали проводити у США. В Радянському Союзі його активно відзначали у двадцяті – п’ятдесяті роки, але згодом припинили. Спроби відродити Міжнародний день птахів в Україні, як неформальний захід, розпочалися в дев’яностих роках двадцятого століття. Активну участь в цьому бере Українське товариство охорони птахів, Держлісагенство України, молодіжні організації. В цей день прийнято готуватись до повернення перелітних птахів – ремонтувати старі та вивішувати нові «пташині домівки».

Кожен з нас може долучитися до цієї благородної справи. Потрібно небагато – змайструвати разом з своїми дітлахами простеньку шпаківню та повісити її в саду чи біля будинку. І не обов’язково саме в день птахів, адже ці галасливі і непосидючі наші сусіди потребують уваги завжди, не залежно від числа на календарі.

Сергій Кондрацький
головний лісничий
ДП “Макарівський лісгосп”